Deus Ex 1 - recenzja

2011-05-28 , Papiewski Łukasz , Gry

Gatunek : FPS, ARPG
Rok : 2000
Silnik : Unreal
Wydawca : Eidos
Procesor : >300MHz
RAM : >64MB
Grafika: min DirectX 7
Wiek : > 16lat

Wstępniak

Cyberpunkowy, bezwględny technokratyczny świat. Czy taki będzie rok 2056. Ciemna, dysutopijna kraina chaosu, w której Ty zaugmentowany i wynajęty przez korporację Unatco, masz zwalczyć szerzącą się wokoło terrorystyczną rebelię. Trzecia wojna światowa to tutaj pikuś, jeśli nic nie zrobimy będziemy świadkami przejęcia absolutnej, hegemonicznej władzy jednej organizacji. Z drugiej strony czy czasem jedynym rozwiązaniem w dobie tych czasów nie jest despotyczna władza. Jeszcze tylko jak byśmy wiedzieli gdzie przebiega rozmyta granica między dobrem a złem.

Opis

Gra wyglądem przypomina FPS'a i większości akcji tak będziemy w nią grali. Jako rządowy agent o kryptonimie J.C Denton, masz za zadanie przeprowadzić serię ryzykownych misji przydzielnych przez Zjednoczoną Koalicję Antyterrorystyczną (UNATCO - United Nation Anti-Terrorist Coalition). Możesz wykorzystać do tego różnoraki i bogaty asortyment broni białej (noże, miecze, pałki, bagnety), palnej (pistolety, snajperki, wyrzutni rakiet) materiały wybuchowe. Oczywiście militarne przeszkolenie agenta jest obowiązkowe i takowe też dostaniesz, co zapozna cię z informacjami jak poszczególnych boni używać, jak się nazywają. Niezastąpionymi umiejętnościami są także posługiwanie się urządzeniami do infiltracji, szpiegostwa oraz wszelkimi nowościami technologicznymi.

J.C potrafi wykorzystać każdy z powyższych jednak nie zawsze efekt jest taki jak zamierzony. Trzeba czasu aby nauczyć się by ręka nam nie drżała przy strzelaniu ze snajperki i zdolności by dobrze włamywać się do komputerów i praktyki by otworzyć kłódkę wytrychem. Jednak w miarę upływu gry nabywamy umiejętności i rozwijamy postać. No nie wszystkiego można się nauczyć na siłę ale od czego są augmentację, czyli fizyczne ulepszacze aplikowane w postaci nanorobotów, co znacznie ułatwia wiele spraw w przypadku Dentona.

Dodatkowo można także ulepszać swój posiadany sprzęt poprzez różnego rodzaju paczki z modyfikacjami "Zrób to sam". I tak dzięki temu możemy doczepić tłumik, zmniejszający głośność strzału, używać droższej amunicji, przyspieszyć ładowanie, czy umieścić celownik laserowy gdzie nam się rzewnie podoba (no nie na nożu to głupi pomysł, ale na glocku wręcz przeciwnie :)). Oczywiście nie można być dobrym we wszystkim i posiadać cały bagaż sprzętu z kosmosu. Często będzie trzeba dokonywać czy nie wyrzucić wcale złego miotacza ogniem by znaleźć miejsce na apteczki i jakiś fajny przy okazji znaleziony automacik.

Specjalizacja jest efektywną taktyką i już a samym początku trzeba mieć to na uwadze.

Wszystko to rzutuję poniekąd na styl walki jaki możemy obrać i sposób kończenia misji. Jednym z nich jest bezpośredni kontakt z naszym przeciwnikiem, w którym należy unicestwić wszystkich i wszystko wzdłuż naszej ścieżki do celu. Troszkę naszych naturalnych odruchów i refleksu oraz umiejętności na polu walki i nic nie już nie stoi nam na przeszkodzie. Taka taktyka jest dość kosztowana i jeśli jesteś spostrzegawczy i cierpliwy to na pewno znajdzie się jakieś tylne wejście, kanały czy szyb wentylacyjny pozwalający zaoszczędzić czas, amunicję, energię.

Pośrednim rozwiązaniem może być także snajperka ale przywilej jej używania i cały sprzęt z nią związany wymaga sporo miejsca w naszym bagażu, nie zawsze tez jest miejscówka do przykampienia. Podobnie ma się jakiś rakietownik (wyrzutnia pocisków większego kalibru przyp.tłum.) ale też nie zawsze teren jest sprzyjający do takich rozwiązań.

Innym rodzajem rozwiązania jest wykorzystanie zestawu naszych umiejętności. Przykładowo musimy się dostać do zalanej łodzi podwodnej. Możemy wykorzystać wyuczoną umiejętność szybkiego pływania, bądź wstrzymywania oddechu ale także możemy użyć po prostu jakiegoś sprzętu pływackiego.

Nie zapominajmy że w tym świecie informacja i umiejętność nią manipulowania odgrywa jedną z głównych sił kształtujących. Rozmowa i dialog zawsze prowadziły i także tu prowadzą do wielu bardziej racjonalnie podjętych decyzji. Należy tu wspomnieć, że samo wykonywanie zadanych nam rozkazów nie jest wystarczająca aby doprowadzić do odpowiedniego celu. Słuchaj, ucz się i podejmuj decyzję a może one zadecydują o przyszłym losie. Zakończeń jest kilka ale nic więcej nie będę się rozpisywał aby nie zepsuć klimatu i podtrzymywać zasadę spoiler-free.

Sum up

Już niedługo wychodzi DeuEx3, który ma być zgrabnym rozszerzeniem świata z DeuEx1. Przewiduje Game Of The Year Edition 2011 i mam nadzieję że prognozy się spełnią. (Pozostaje mi tylko czekać i zbierać na kasę na PSX3 lub X360, lub nowego kompa) Po za tym już nie mogę doczekać się filmu na podstawie tej gry, bo też niedługo ma wyjść.

Oh yes I forgot to tell, DeusEx2 exists! I nawet warto w niego pograć, co więcej warto będzie napisać kolejną recenzję. Wybaczcie tymczasowy brak screenów.

Komentarze:(1)

< poprzednia strona | 1 | następna strona >

anonimowy_deus ex fun w dniu 2012/03/27 o godz.21:53 : napisał :
:)

Cytaty

- Simplicity is the ultimate sophistication. - Leonardo da Vinci,
- Popularny człowiek wzbudza zawiść potężnych - Thufir Hawat o Leto Atrydzie (na Kaladanie),
- Szczęście następuje po smutku, a smutek po szczęściu; człowiek jest naprawdę wolny, gdy przestaje rozróżniać między smutkiem a szczęściem, między dobrem a złem - Aforyzmy buddyjskie.