Favicon w Gimpie

2011-07-22 , Papiewski Łukasz , Grafika / Animacja / Dźwięk

Favicon, ulubiona ikonka (ang. favorites icon) jest powszechnie stosowaną grafiką do wyświetlania małej ikony strony internetowej. Wynalezione przez firmę Microsoft do bookmarków w 1999 roku. Format Microsoft Windows Icon z rozszerzeniem .ico.

Do utworzenia tej ikony można wykorzystać gimpa. W skrócie polega to na utworzeniu  co najmniej dwóch warstwy o rozmiarach 32x32, 16x16 (dodatkowo można dodać także rozmiary 48,64,128 - możliwe, że w przyszłości zostaną wykorzystane przez jakieś przeglądarki lub programy), a następnie wyeksportować do wspomnianego formatu Icon i umieścić na serwerze. Wszystkie warstwy powinny przedstawiać ten sam obrazek odpowiednio wyskalowany.

Przyjrzyjmy się bliżej programowi Gimp. Po uruchomieniu dodajemy nowy obraz rozmiaru 128x128. Rysujemy naszą ikonkę. Dalej duplikujemy warstwę kilka razy oraz skalujemy każdą z nich do odpowiednich rozmiarów. Inna metoda polega na dodawaniu jako nowej warstwy wcześniej przygotowanych obrazków.


Nie ma znaczenia format źródłowy, gdyż po eksporcie wszystko zostanie skonwertowane.Przy eksporcie (zapisywaniu) zostaniemy zapytani dodatkowo o kilka parametrów.


Ikonę zapisujemy w katalogu publicznym strony internetowej pod nazwą favicon.ico. Można zastosować inną nazwę lub ścieżkę, ale wtedy należy dodać w nagłówku HTML-a poniży tag :

<link href="jakas_nazwa.ico" rel="icon">

Komentarze:(1)

< poprzednia strona | 1 | następna strona >

root w dniu 2011/07/22 o godz.22:52 : napisał :
Śmieszny ten rysunek ;)

Cytaty

- Simplicity is the ultimate sophistication. - Leonardo da Vinci,
- Popularny człowiek wzbudza zawiść potężnych - Thufir Hawat o Leto Atrydzie (na Kaladanie),
- Szczęście następuje po smutku, a smutek po szczęściu; człowiek jest naprawdę wolny, gdy przestaje rozróżniać między smutkiem a szczęściem, między dobrem a złem - Aforyzmy buddyjskie.