Ispconfig - instalacja

2013-12-04 , Papiewski Łukasz , Serwery / Administracja / Sieci

IspConfig

Instalacje przeprowadzana była na dystrybucji 'serwerowej' Debian. Jest to ta sama dystrybucja tylko bez zbędnych bibliotek X, generalnie o profilu serwerowym. Rekomendowana jest czysta instalacja wraz zaznaczonymi pakietami ze "Standard Systemu".

Moja propozycja instalacja to NGINX + roundcube na debian Wheezy. Generalnie nie rożni to się za bardzo, gdyż instalacyjny skrypt ispconfig sam wykrywa co jest obecnie zainstalowane i konfiguruje wg potrzeb. Można mieć i Apache'a i Nginxa ale ten drugi chyba bardziej rekomendowany.

Ispconfig zarządza oprócz serwerem WWW także serwerem FTP, SSH jak i serwerem pocztowym. Zacznijmy od zainstalowania tych właśnie zależności

W pierwszej kolejności sprawdźmy naszego zainstalowanego debiana, czy ma nazwie hosta w /etc/hosts (FQDN). Zaktualizujemy do najnowszych pakietów standardowymi komendami :

apt-get upgrade, 
apt-get update

Rozpoczynamy od rzeczy najważniejszych czyli:

at-get install nginx mysql-server postfix postfix-mysql dovecot-imapd dovecot-pop3d php5-fpm pure-ftpd-common pure-ftpd-mysql

Reszta to konfiguracja oraz dodatkowe przydatne pakiety jak - mysql client, - moduły php (curl, gd, intl, imagick, imap, mcrypt, memcache,sqlite i inne), - nakładki klienta poczty (squirellmail oraz roundcube)

Niektóre rzeczy moegą być już zainstalowane. Ostateczna konfiguracja zostanie automatycznie wykonana poprzez ispconfig. Dodatkowo zostaną wgrane wszystkie potrzebne skrypty oraz pliki konfigarcyjne.

Instlacja polega na uruchomieniu skryptu php z poziomu administratora:

git clone https://github.com/cyberkathosting/ispconfig3.git ispconfig3
cd ispconfig3/install
php -q  install.php

Po szczegółową instalację odsyłam na howtoforge.com oraz zoneresau.com

Cytaty

- Simplicity is the ultimate sophistication. - Leonardo da Vinci,
- Popularny człowiek wzbudza zawiść potężnych - Thufir Hawat o Leto Atrydzie (na Kaladanie),
- Szczęście następuje po smutku, a smutek po szczęściu; człowiek jest naprawdę wolny, gdy przestaje rozróżniać między smutkiem a szczęściem, między dobrem a złem - Aforyzmy buddyjskie.