ISPConfig - tutorial

2013-11-22 , Papiewski Łukasz , Serwery / Administracja / Sieci

ISPConfig jest polecanym przeze mnie serwerem ISP. Miałem do czynienia z wieloma serwerami tego typu (komercyjnymi i nie) i ten wydaje się być godny polecenia każdemu, kto chce posiadać profesjonalny i rozbudowany panel do zarządzania hostingiem, skrzynkami pocztowymi, DNS'em, ssh , ftp i wielu innymi ustawieniami serwera VPS.

Po pierwsze dlaczego open sourcowe rozwiązanie, a nie komercyjne? Dla przykładu bardzo popularnym wśród firm oferujących takie usługi jest DirectAdmin. Instalacje tego serwera miałem okazję kilka razy przeprowadzić. Po pierwsze co jest wg mnie bardzo dużą wadą jest jego rozmiar i fakt że nie wykorzystuje dystrybucyjnych serwisów jak Apache czy MySQL. Posiada własne paczki, które instaluje i są one najczęściej trochę przeterminowane. Dodatkowo zależności powodują duplikowanie wszystkich bibliotek itp do wersji panelu nie do wersji serwera. Nie jest to dobre i pod względem bezpieczeństwa i nawet samej wygody instalacji która jest dość czasochłonna. Oczywiście z zewnątrz tego nie widać. Sam panel posiada parę przydatnych rozwiązań. Poza tym licencja kosztuje miesięcznie kilkadziesiąt złotych, czyli program dzierżawimy.

Jedyna kwestia to czy oferuje on coś ekstra w porównaniu np do nie komercyjnych rozwiązań? Wydawało by się, że pewność działania ale to w zderzeniu z ISPConfig nie wchodzi w grę. Oprogramowanie open source wcale nie jest mniej pewne w działaniu, jest po prostu bardziej dynamiczne i należy wiedzieć, która wersja jest przeznaczona na produkcję, która do rozwijania i testowania.

ISP Config jest darmowy, jednak instalacja i konfiguracja darmowa nie jest - ktoś musi ją wykonać. Jest to najważniejsza część i polecam samemu zainstalować, jeśli mamy trochę umiejętności pod konsolą, uważnie czytając bardzo dobrze opisane wytyczne jak tego dokonać. Szukać należy np. po wersji dystrybucji oraz składowych programów jakie chcemy mieć.

Jeśli chcemy mieć postawiony serwer ISPConfig raz a dobrze polecam aby wykonał, ktoś kto produkcyjny panel postawił i potrafi go zaktualizować (co jest ważne na przyszłość).

W dalszej części artykułu postaram się opisać jak wygląda ten panel oraz przykład wykorzystania.

Cytaty

- Simplicity is the ultimate sophistication. - Leonardo da Vinci,
- Popularny człowiek wzbudza zawiść potężnych - Thufir Hawat o Leto Atrydzie (na Kaladanie),
- Szczęście następuje po smutku, a smutek po szczęściu; człowiek jest naprawdę wolny, gdy przestaje rozróżniać między smutkiem a szczęściem, między dobrem a złem - Aforyzmy buddyjskie.