Joomla wprowadzenie

2008-11-12 , Papiewski Łukasz , WEB / PHP / HTML5

Joomla to silnik do budowania witryny www, napisany w PHP,JavaScript oparty o bazę danych MySql. Tak więc nie potrzeba żadnych zbędnych instalacji, po prostu wypakowujemy do katalogu i mamy w pełni funkcjonalna witrynę www. Instalacja, tu konfiguracja jest sprawą prostą: wpisujemy nazwę administratora, podajemy bazę danych MySQL i login, hasło dla połączenia; należy też zadbać o prawidłowe uprawnienia plików o co joomla nas upomni.


Następnie wchodzimy z poziomu przeglądarki w katalog administrator i zarządzamy witryną, dodajemy artykuły, użytkowników, sekcje, kategorie, pluginy, dodatki. Jedną z fajniejszych rzeczy są gotowe szablony, które w parę chwil potrafią zamienić wygląd naszej witryny. I to wszystko za darmo, gdyż Joomla! jest opensourcowym rozwiązaniem, choć znaleźć można także profesjonalne rzeczy w łatwej do integracji formie w postaci pluginu, komponentu lub modułu.

Plugin (dawniej mambot) jest jest kodem, akcją aktywowaną po napotkaniu przez silnik Joomli znacznika go identyfikującego

Moduł - kawałek kodu odpowiedzialnego za pewną widoczną funkcjonalność naszej strony np. menu, subskrypcji.

Komponent - oddzielna aplikacja web'owska mogąca posiadać oddzielną bazę danych itp.

M.in ta witryna, na którą teraz patrzycie jest oparta właśnie o ten silnik Joomla.
Panel administracyjny

Menu ma ściśle określone miejsca opisane przez dany szablon. Miejsca te są oznaczone identyfikatorem np. left, user3, user4 itd. Odpowiada to np. menu głównemu, górnemu czy użytkownika. Za umieszczanie danego menu w odpowienim miejscu odpowiedzialny jest moduł mod_mainmenu, którego powielamy, nakierowujemy na odpowiedni element docelowy oraz pozycję.


Dodatki

Tutaj potęga ruchu open-source w pełnym obliczu. Liczne rozszerzenia, moduły oraz pluginy sprawiają iż za pomocą kilku kliknięć fundujemy sobie wyszukaną funkcjonalność. Moje ulubione to:

    • System komentarzy
    • Rozwijane menu
    • Backup baz danych
    • Geshi - pełna wersja

Instalacja

Przetestowałem i aktualizowałem wiele wersji Joomla'i ale na dzień dzisiejszy czyli początek 2009 roku, najlepsza i najstabilniejsza jest 1.5.1.

Unikniemy dla mnie fatalnych bugów w edytorze tiny-mce oraz wbudowanym Joomla'i ucinającym niektóre znaki specjalne.
(spróbujcie wstawić kawałek kodu html'a żeby zobaczyć efekty jeśli macię joomlę powyżej 1.5.5).


Na svn'ie dla waszej i czasem mojej wygody mam spreparowaną Joomlę z rozbudowanym z kilkoma poprawkami i dodatkami.

Cytaty

- Simplicity is the ultimate sophistication. - Leonardo da Vinci,
- Popularny człowiek wzbudza zawiść potężnych - Thufir Hawat o Leto Atrydzie (na Kaladanie),
- Szczęście następuje po smutku, a smutek po szczęściu; człowiek jest naprawdę wolny, gdy przestaje rozróżniać między smutkiem a szczęściem, między dobrem a złem - Aforyzmy buddyjskie.