Renoise + VST

2011-05-28 , Papiewski Łukasz , Grafika / Animacja / Dźwięk

Wstęp

To rozwiązanie przedstawia jak uruchomić pluginy VST na systemie Linux, które mogą być wykorzystane np. przez Renoise'a.

  • VST (ang. Virtual Studio Technology) – standard wtyczek efektowych oraz wirtualnych instrumentów, wprowadzony w 1996 r. przez firmę Steinberg Media Technologies.
  • Wine - Wine is not emulator - implementacją WinAPI pod Linuksem, umożliwia wykonywanie i kompilowanie tego typu aplikacji
  • Renoise - dla mnie po prostu profesjonalny tracker, inaczej można powiedzieć że to z DAW (ang. Digital Audio Workstation) obsługujący m.in MIDI (ang. Musical Instrument Digital Interface) i urządzenia OSC (ang. Open Sound Communication).
  • DSSI (ang. Disposable Soft Synth Interface) - kolejny standard pluginów tym razem zaprojektowany dla Linuksa.

Koszt całego przedsięwzięcia to praktycznie 0zł + parę minut czasu, efekt profesjonalne studio do nagrywanie, składania, samplowanie itp., dźwięku, piosenek

Na potrzeby tego artykułu umieszczone zostały pliki do pobranie skompilowane pod architekturę i386. Można je zainstalować używając programu installpkg lub pop prostu wypakowując to roota tar zxvf file.tgz -C / . Dodatkowo trzeba spełnić parę dodatkowych zależności.

Istnieją w moim mniemaniu dwa programu umożliwiający uruchomienie wtyczki VST w pliku DLL : dssi-vst.exe i fst.exe

Pierwszą główną zależnością jest Wine. Najlepiej pobrać ostatnią wersję (niekoniecznie stabilną) z sf.net.

Druga to Jack (ang. Jack Audio Connection Kit, ech wszędzie te akronimy rekurencyjne :D) - profesjonalny serwer dźwięku oparty na ALSA

Instalacja DISSY

Będzie potrzebne liblo. Instalacja nie powinna być jakoś szczególnie trudna. Nie sprawdzałem czy wszystkie poszczególne dystrybucje taką paczkę posiadają. Jeśli nie zawsze można skonwertować paczki z tgz (Slackware) na deb lub rpm i zainstalować menadżerem.

Kolejny krop to dssi-vst (http://galan.sf.net/fst-1.8.tar.gz). Będą potrzebne patche aby się skompilowało i zainstalowało (brakujące headery stdlib, stdio w pliku na w...costam.h i w makefile link symboliczny + ewentualna modyfikacja PREFIX_PATH na /usr).

Po instalacji programem vsthost ścieżka uruchamiamy nasz ulubiony plugin VST.

Alternatywa fst

Proces instalacji jest dość zagmatwany bo trzeba ściągać cały SDK od Steinberga, ale na szczęście ostatnia wersja w repozytorium GIT pozbyła się tego wymogu. Z tego co zauważyłem fst.exe ma dodatkową belką na zapisywanie ustawień.

Renoise

Tu tylko wspomnę że aby nagrywać dane próbki trzeba przekierować wyjścia z VST na wejścia Renoise. Robi się to przy użyciu qjackctl lub narzędzi dostarczonych wraz z jackiem:

jack_lsp 
#lista wejść wyjść
jack_connect  
jack_connect  

Udanego djownia!

Cytaty

- Simplicity is the ultimate sophistication. - Leonardo da Vinci,
- Popularny człowiek wzbudza zawiść potężnych - Thufir Hawat o Leto Atrydzie (na Kaladanie),
- Szczęście następuje po smutku, a smutek po szczęściu; człowiek jest naprawdę wolny, gdy przestaje rozróżniać między smutkiem a szczęściem, między dobrem a złem - Aforyzmy buddyjskie.