mainframe

2010-09-30 , Papiewski Łukasz , Mainframe

mainframe-history

Pierwszy komputer typu mainframe, IBM 701 (de facto pierwszy komputer IBM-a), powstał w roku 1953. Posiadał możliwości obliczeniowe w przybliżeniu równe 14000 instrukcji na sekundę. Ten historyczny mainframe składał się z kilku żelaznych szafek zawierających urządzenia peryferyjne takie jak: układy zasilania, dyski, czytniki kart, drukarki itp. Główna z nich zawierała układy dokonujące różnorakich obliczeń i była nazywana main frame - stąd też przyjęła się nazwa tego typu maszyn.

Następcą linii 700 (opartej na lampach próżniowych) była seria 7000 wykonana w technologii tranzystorowej.

W latach sześćdziesiątych istniało wiele różnorakich systemów komputerów dedykowanych dla specyficznych zastosowań. Niektóre były zoptymalizowane np. dla bankowości, inne do rozwiązywania problemów inżynieryjnych, a jeszcze inne pomagały naukowcom w złożonych obliczeniach. W tym czasie około 80 procent kosztów dotyczyło sprzętu i aby efektywnie wykorzystywać zasoby sprzętowe często wymagane było przenoszenie aplikacji na inną architekturę. Z związku z rosnącym zapotrzebowaniem na taką funkcjonalność Gene Amdahl, Fred Brook i Gerry Blaauw zaprojektowali i zaimplementowali architekturę IBM System/360. Podstawą dla tej architektury była idea, że specyfikacja działania dowolnego komputera może być przedstawiona w formie trzech operacji: pobierz dane, dokonaj obliczeń, zapisz dane. Owocem tych prac było pojawienie się w 1964 komputera IBM S/360.

IBM jako producent komputerów mainframe posiada około 90% udziału rynkowego w sprzedaży (dane z roku 2010). Sama nazwa mainframe odnosi się do urządzeń kompatybilnych z architekturą S/360. Wszystkie następujące po S/360 architektury są wstecznie kompatybilne, co oznacza, że aplikacje napisane dla wcześniejszych modeli mogą nadal bez przeszkód być używane na nowszych.

IBM System Z jest obecnie produkowanym mainframem. Jest to seria komputerów architektury Z (z/Architecture). Wcześniejsza nazwa tej serii to IBM eServer zSeries.

Poniżej przedstawiono wykaz architektur komputerów mainframeŹródło http://en.wikipedia.org/wiki/IBM_System_Z, odnośnik sprawdzony 2010 X.:

  • System/360,
  • System/370,
  • S/370-XA,
  • ESA/370,
  • ESA/390 (ARCHLVL 1),
  • z/Architecture 1 (ARCHLVL 2),
  • z/Architecture 2 (ARCHLVL 3).

Cytaty

- Simplicity is the ultimate sophistication. - Leonardo da Vinci,
- Popularny człowiek wzbudza zawiść potężnych - Thufir Hawat o Leto Atrydzie (na Kaladanie),
- Szczęście następuje po smutku, a smutek po szczęściu; człowiek jest naprawdę wolny, gdy przestaje rozróżniać między smutkiem a szczęściem, między dobrem a złem - Aforyzmy buddyjskie.