Sansa Clip - Rockbox

2012-04-05 , Papiewski Łukasz , Software / Oprogramowanie / Narzędzia

Rockbox

Rockbox to opensourcowy firmware w szczególności dla wszelkiej maści mp3 playerów. Krótkie informacje na temat jak instalować w przypadku Sansa Clip+

Przy flashowaniu potrzebne są uprawnienia root-a do urządzenia. Należy pobrać RockboxUtility (moja wersja v1.2.13) oraz oryginalny firmware sansa i już można przystąpić do wgrywania nowej wersji oprogramowania.

wget http://download.rockbox.org/rbutil/linux/RockboxUtility-v1.2.13.tar.bz2
tar jxvf RockboxUtility-v1.2.13.tar.bz2

wget http://mp3support.sandisk.com/firmware/clipplus/clipplus01.02.16.zip
unzip clipplus01.02.16.zip

cd RockboxUtility-v1.2.13
sudo ./RockboxUtility

Pojawi się ekran konfiguracji (File -> Configuration). Należy tu wskazać punkt zamontowania pamięci wewnętrznej urządzenia (nie karty microSD). Potem kliknąć na auto wykrywanie lub wybrać model (Sandisk -> Clip+). Po zatwierdzeniu można przystąpić do jednej z dwóch rodzaju instalacji - pełna i minimalna. W trakcie instalacji należy podać plik binarny oryginalnego firmware.

rock box

Ta sama procedura przy wgrywaniu nowej wersji rockbox-a. Dodatkowo można zrobić kopię zapasową poprzednich ustawień

rock box

Rockbox Utility w trakcie instalacji pobiera nowy firmware, fonty jak i inne dodatki (gry, dema). Łącznie wszystko może zająć do 3 min. Po odłączeniu pojawi się napis 'Firmware upgrade in progress' przez 10 sekund, po tym można już uruchomić rockbox'a. Oryginalny firmware uruchamia się naciskając przycisj 'home' i jednocześnie wciskając 'power'. Przyda się gdyż aktualny rockbox nie ma jeszcze sterownika usb, więc nie będzie działać grywania na kartę wewnętrzną bez uruchomienia tym sposobem oryginalnego firmware'u.

rock box

Cytaty

- Simplicity is the ultimate sophistication. - Leonardo da Vinci,
- Popularny człowiek wzbudza zawiść potężnych - Thufir Hawat o Leto Atrydzie (na Kaladanie),
- Szczęście następuje po smutku, a smutek po szczęściu; człowiek jest naprawdę wolny, gdy przestaje rozróżniać między smutkiem a szczęściem, między dobrem a złem - Aforyzmy buddyjskie.