Strony na telefony komórkowe

2012-01-23 , Papiewski Łukasz , WEB / PHP / HTML5

Obecnie nie ma prawie żadnego problemu z przeglądaniem strony internetowej pod systemem operacyjnym Android, Windows Mobile, czy innymi. Pierwsze rozwiązania ze stronami polegały na tworzeniu aplikacji imitujących normalne zachowanie komórki. PhoneGap umieszczał i kompilował cała stronę, jquery mobile wykorzystywał ajax o style do symulowania natywnego zachowania. Wraz ewolucją minitaryzacji i wydajności systemu i sprzetu mobilnego smarfony zaczęły mieć wbudowane silniki przeglądarki wraz coraz pełniejszą specyfikacją HTML5 i CSS3. Oznacza to że projektowanie serwisów mobilnych w zupełności można rozwiązać standardowo.

Co można użyć

Pierwszymi rozwiązaniami były biblioteki jquery-mobile. Oczywiście wyszło wiele zamkniętych frameworków jak ext4-js itp. Nie polecam są zbyt statyczne w dynamicznych mobilnych tenchologiach webowych. Jquery mobile można nadal stosować do do smarfonów z mniejszymi ekranami. Tworzy się oddzielny szablon i dodaje klasy 'jquery-ui', które biblioteka przekształca na dynamiczną stronę.

Na większe rozdzielczości i tablety najlepszym rozwiązaniem jest dobrze zaprojektować obecny szablon strony internetowej. charakteryzyję się on procentowymi wymiaramia, standardowym resetem w postaci biblioteki css 'normalizer.css' i innymi skryptami. Przede wszystkim zostają wykorzystane specyfikacje CSS3 i HTML5 pozwalające rozwiązać wiele zagadanień (jak np. css query sprawdzające rozmiar ekrany ).

Ciekawym połaczeniem tych technologii jest np. mobile boilerplate. W skład tego rozwiązania wchodzi m.in 'initializr' i 'normalizer'.

Więcej wkrótce...

Cytaty

- Simplicity is the ultimate sophistication. - Leonardo da Vinci,
- Popularny człowiek wzbudza zawiść potężnych - Thufir Hawat o Leto Atrydzie (na Kaladanie),
- Szczęście następuje po smutku, a smutek po szczęściu; człowiek jest naprawdę wolny, gdy przestaje rozróżniać między smutkiem a szczęściem, między dobrem a złem - Aforyzmy buddyjskie.